Ne hagyd ki!

Fel!
13 febr

Az 5 legszuperebb konyhatrend 2019-ben

Személy szerint nem annyira szeretem, amikor az ismerőseim azt kérdezgetik tőlem, akár az öltözködéssel, akár a lakberendezéssel kapcsolatban, hogy most mi is a divat. Valószínűleg azért, mert erre így a XXI. században nem lehet jó választ adni. Maximum felületeset. Hiszen ilyenkor az ember nem kezd el egy monológot arról, hogy de hát mivel stíluspluralizmusban élünk, ezért nem létezik egyetlen domináns irányzat, amely szerint mindenki ruházkodik illetve dekorálja az otthonát. Őszintén szólva, már csak a gazdaságnak is nagyon rosszat tenne, hiszen sokkal kevesebb cég tudna megélni ezekből az iparágakból. Illetve én mondjuk nem is vagyok híve az uniformizálásnak, roppant unalmas lenne, ha mindenkinek a minimál/vintage/újbarokk/újromantikus/indusztriális, stb. stílus tetszene. És az is, ha minden cég csak egyfélében tervezne/gyártana. No de akkor – kérdezheti a laikus – mit mutatnak be a fashion show-k és az egyéb expók félévente vagy évente? Természetesen attól, hogy a cégek nem akarnak a jól felépített imázsukból és vizualitásukból szezonról szezonra kivetkőzni, még tudnak nekünk újat felmutatni. Akár technológiai szinten, akár az adott stílusban valami más dizájnt. Hiszen az újat mindig szomjazzuk! A divathoz képest a lakberendezés talán kevésbé lohol, nem jönnek ki a cégek félévente új kollekciókkal – persze, nem is verjük le a csempét, vagy dobjuk ki a kanapét hathavonként, ez lehet a titka ennek. Egy-egy kisebb-nagyobb csavar itt is mindig akad, de arra is hagynak időt számunkra a márkák, hogy jól átgondoljuk a választásunkat. Mert amit veszünk, azt bizony egy darabig nézni is fogjuk, nem lehet a szekrény mélyére száműzni, mint egy rosszul megválasztott pulóvert. Az alábbiakban a hamarosan,  a Budapest Sportarénában március 1-3. közt ismét csak megrendezendő Konyhakiállítás apropóján szedtem össze, melyek azok a trendek, amik mégiscsak kicsit hangosabban kérnek szót a többinél ebben az évben, és összeszedtem azt is, mely kiállítók standján kell keresnünk ezeket a termékeket, ha jobban meg akarjuk őket nézni magunknak!

1.Most ez egy konyha vagy egy szoba?

Ballerina Küchen_kitchen_konyha_konyhakiállítás

A fürdőszobához hasonlóan a konyha sem csupán azt a szerepet tölti már be manapság, amire kitalálták. Az amerikai típusú elrendezésnek (hogy egy légtérben van a nappalival) köszönhetően abszolút a number one közösségi színtérré avanzsált a lakáson belül, ahol összegyűlik a család a nap végén. De a tapasztalatok azt mutatják, hogy külön helyiségként is abszolút szobafunkcióval bír már, éppen ezért úgy is kell kinéznie, mint egy igazi szobának! Már egy olyannak, amelyben történetesen található egy mosogató meg egy sütő is! A hűtőmágnesek kora hivatalosan is leáldozott, ha trendik szeretnénk lenni, akkor jól átgondolt, gazdag dekorációval dobjuk fel a polcrendszert vagy a munkapultot – figyelve azért nyilván arra, hogy az alapvető rendeltetés se szenvedjen csorbát. Fatönk sámli? Hajómakett? Simán megfér minden geg, ha jól tálaljuk, a cél ugyanis, hogy legalább annyira izgalmas legyen vizuálisan az itt eltöltött idő, mint a lakás többi részében. A vendégeinknek is. A határ a jó ízlés és a csillagos ég, a legdrágább márványburkolatban is tobzódhatunk, ha úgy tartja kedvünk, de kerülhet többe az itteni csillár, mint a ház összes lámpája együttvéve. A főzés mellett a konyha legfontosabb célja ugyanis 2019-ben: gyönyörködtetni és elkápráztatni, szóval ne féljünk a merész színektől, anyagoktól és textúráktól, ahogy a német Ballerina Küchennél sem ilyen ijedősek (lásd. az AMFI Premium Home standján)!

2.Rendhagyó munkapultok

Taylor Design_kitchen_konyha_konyhakiállítás

Mármint egyelőre rendet még nem raknak utánunk, de ettől még roppant különlegesek! És ez egy jó hír, mert manapság abszolút rajtuk van a fókusz. Számtalan inspirációs képet találhatunk a neten szebbnél szebb konyhákról, amelyekbe pazarul erezett márványpultot terveztek, akár külön szigetként is, tömör anyagból. Egyszer jártam egy lakásban, ahol ez olyan nehézre sikerült, hogy külön meg kellett erősíteni statikailag a padlót, ugyanis a tulaj nem szerette volna összenyitni a lakást az alsó szomszédjával. Amennyiben ilyen költséghelyet most nem terveztünk a büdzsébe, érdemes lehet figyelmünket egy alternatíva felé fordítani. A kiállításon is jelen lévő Stone Concept pl. az országban az egyik legnagyobb kínálattal rendelkező forgalmazó, amely tartja az Ariostea gyártó termékeit is. Ezek olyan 6 mm-es porcelánlapok, amelyeket nemcsak hátfalnak, de bizony munkapultnak is használhatunk, mintázatuk szerint széles a skála, betontól a legkülönfélébb márványokig. Szintén nem mindennapi megoldásokat kínál a Taylor Design azoknak, akik még arra is lusták, hogy elővegyék a vágódeszkát. Karcmentes pultjaikon ugyanis minden félelemérzet híján kaszabolhatunk, de határozottan figyelemre érdemes az a 2 az 1-ben megoldás is, amikor a főzőlap a munkapult alá van elrejtve.

3.A “fehéráru”, amit nem kell többé elrejteni

Smeg_Dolce&Gabbana_kitchen_konyha_konyhakiállítás_fridge_carretto

A fentebbi gyűjtőfogalmat azokra a háztartási nagy gépekre szokás használni, mint a sütő/tűzhely, a hűtő, a mosogató- vagy mosógép, amelyeket az utóbbi időben sikk volt minél jobban eldugni, mintha nem is léteznének. (A helyhiány mellett ennek a számlájára is írható, hogy a mosás tevékenysége átkerülhetett a fürdőből a konyhába, ugyanis ott volt egy mindent elnyelő, ápoló és eltakaró szekrényrendszer, ahova be lehetett építeni a gépet.) Ezzel szemben ma már olyan futurisztikus dizájncsodákat ontanak magukból a gyártók, amelyek ránézésre akár még a Holdra is elvisznek bennünket – és jobbára már nem fehérek, hanem feketék, krómszürkék vagy éppen színesek. Karim Rashid, Philippe Starck, Ora-ïto, csak pár név a mai legnagyobbak közül, akik például a Gorenjénél fazonírozták újra a termékeket a saját stílusuk szerint. De említhetnénk itt a Smeget is, ők a kisgépeik mellett hűtőt, tűzhelyet, szag-és páraelszívót terveztettek a Dolce&Gabbana dizájnerduójával a jellegzetes szicíliai szamárkordék, a carrettók motívumaival. Szóval 2019-ben abszolút igaz, hogy a nagy gépek kijönnek a fénybe az évtizedes homályból, és mernek tetszelegni az otthonunk díszeiként.

4.Mosogatás és a konyha takarítása, mint (esztétikai) élmény?

Blanco_kitchen_konyha_konyhakiállítás

Hát, valahogy a porszívózásról nem éppen ez juthatott eddig eszünkbe, pedig a Dysonnal valóban sokkal jobb élmény a porcicák kergetése, mint egy átlagos, vezetékes, dögnehéz járgánnyal manőverezni. Pláne, hogy teljesen úgy néz ki, mintha valami fénykard lenne a Star Warsból. De a kézi porszívója se semmi, szintúgy valami galaktikus fegyverről mintázhatták, s ha a sötét oldalra átállt jedik megrendszabályozására nem is jó, de legalább tiszta lesz vele a konyha (no, meg a lakás többi része is.) És ne menjünk el a mosogatás mellet sem szó nélkül! Nekem például az egyik kedvenc házimunkám, de megértem, ha sokan meg a hátuk közepére sem kívánják. Amikor kicsi a mosogatótálca, ergonómiailag nem megfelelő hozzá a csaptelep, akkor nem egy nagy buli. A titok, hogy a mosogatómedence méretén tényleg ne spóroljunk, mert magunkkal tolunk ki! Legyen ipari hatású fémből valami modern csappal (ebben az expón is jelen lévő Blanco nagyon jó) vagy kerámia, netalán a pultra ültetett beton vagy kő, egyikkel sem foghatunk mellé az idén.

5.Ahány ház, annyi kávéfőző

DeLonghi_kitchen_konyha_konyhakiállítás_coffee maker

Erről mondjuk nagyon nincs is tovább mit mondani, a produkált ízélményen túl ugye az is nagyon fontos, hogyan néz ki az a szerkentyű, amely lefőzi nekünk a napindító kávét. A 3. pont után már tudjuk, hogy a háztartási kisgépeket sem dugjuk el, lévén pont olyan szerepet töltenek be a helyiségben, mint mondjuk rajtunk az ékszerek vagy az óra: dekorálnak – mármint csak akkor, ha jól választottuk meg őket. A skála széles, a retrótól (DeLonghi, Kenwood) a steampunkon és a klasszikuson át a futurisztikusig, nem hátrány, ha nem impulzusból vásárolunk, hanem tényleg passzol egymáshoz a gép és a tér.

Fotók: PR (Ballerina Küchen, DeLonghi, Smeg, Blanco, Taylor Design), Nyitófotó: Ballerina Küchen
Szponzorált tartalom

Pécsi Balázs