Aki kicsit is ismeri ezt a dél-olasz tartományt, annak rögtön feltűnhet a cím ambivalenciája. Bizony, Nápoly és környéke nem épp a gazdagságáról híres, sok turista igazából ki is hagyja ezt a lüktető, milliós nagyvárost, hogy egyből délebbre, Sorrentóba vagy az Amalfi-partvidékre, netán Capri szigetére utazzék tovább. Ez óriási hiba, hiszen hatalmas élménytől fosztja meg magát az ember ilyenkor! Persze, megértem, hogy ha valaki megszokott és szeret egy életszínvonalat, annak a sötét és lerongyolódott sikátorok vagy a bassók (jellegzetes nápolyi, közvetlenül az utcáról nyíló, sokszor egy helyiséges lakástípus, ahol több generáció is élhet együtt) nem éppen vonzó alternatívák. Ez a kétrészes poszt éppen ezért is íródott, hogy aki megfogadta Márai szavait és életében egyszer szeretné látni ezt a vidéket, de nem kívánja a luxuryt sem nélkülözni, legyen hozzá egy mankója. Tekintve, hogy jómagam csilliószor (egyhuzamban több hónapig is) mulattam már itt az időt, asszem ebben elég autentikusan tudok segíteni!
Nápoly elég közkedvelt desztináció lett az elmúlt pár évben idehaza is (nagyban köszönhetően a Wizzair direkt járatának), ezért talán nem is kevesek kíváncsiságára tarthat számot most ez és ez a poszt. A nápolyi reptérről földi halandóként busszal vagy taxival juthatunk be a belvárosba, persze (luxus)transzferre is van lehetőség, nyilván a szállodánk is tud ilyet. Ami valószínűleg egy panorámás helyen van, leginkább a tengerparti sétányon (Via Partenope/Lungomare) elterülő luxusszálloda-soron. Itt találhatók a Vezúvra, Caprira, a Possilipo-félszigetre, tehát úgy um block a Nápolyi-öbölre pazar kilátással rendelkező grand hotelek, amelyek azonban berendezésileg már nem mai csirkék. Ha nincs bajunk a 80-as, 90-es évekbeli hotelmiliővel, az aranyozott műkoloniál bútorokkal és a bordó padlószőnyeggel, akkor válasszuk a Grand Hotel Vesuviót vagy az Eurostars Hotel Excelsiort, egyébként meg a Booking.com-on vagy az Airbnb-n való időeltöltést senkinek sem spórolnám meg. 😉 (Azért tipp még a Grand Hotel Parker’s és a Hotel Romeo is fenséges kilátással, tűrhető berendezéssel.) Bár enteriőrstylingban nem százasok, viszont élményben talán unikális ez a két delikvens, amelyre felhívnám most a figyelmet: a Hotel Art Resort Galleria Umberto a nevében is szereplő századfordulós passzás emeleti szintjén működik – ez ikertestvére ugye a híres milánói Galleria Vittorio Emanuele II.-nek. Az Mgallery by Sofitel üzemeltette Palazzo Caracciolo pedig a belváros szélén található, mondjuk azt, hogy benne a sűrűjében. Utóbbi egy tipikus nápolyi palotában kapott helyett közel a pompeji kincseket őrző régészeti múzeumhoz, ahol zömében azért a helyi (mély)szegények és a bevándorlók laknak.
A nápolyi felső-középosztály és tízezer a belváros fölé magasodó Vomero-dombon, a Possilipón és a már említett Lungomare melletti Riviera Chiaia negyedben lakik, a drágább szolgáltatási szektor is ezekben a városrészekben található. A Via Chiaia a helyi Váci-utca, ahol egyre drágább üzletek jönnek, ahogy közelítünk a Piazza dei Martirihez (pl.: Emporio Armani, Salvatore Ferragamo), innen két irányba folytatódhat a shopping: a tengerpartot megcélzó Via Calabritto egy rövid utcácska a Guccival, a Tod’s-cal vagy a Bottega Venetával, de a térről nyílik a város Andrássy útja: a Via dei Mille is, ahol többek közt a Louis Vuitton, az Hermés, a Moncler, a Prada vagy a Bulgari is található (és még sok más nagy név). Persze, ezeket a világ bármely nagyvárosában megtaláljuk, így érdemes talán a helyi nagy nevekre összpontosítani: a Capri Watch, a Rubinacci, az E.Marinella, a Harmont&Blaine vagy a Gutteridge is tart fenn üzletet ezekben az utcákban, de ugye Nápoly épp annyira híres a szabászatáról, mint a pizzájáról, sok jó, csak épp nem világhírű, a su misurához prímán értő szabó van a városban, akiket főként a két nagy bevásárlóutcán, a Via Toledo/Via Román és a Via Umbertón találunk meg a közép- és alsókategóriás fast fashion márkákkal egyetemben – bár utóbbin van éppen a MaxMara is.
Nápolynak egyetlen 1 Michelin-csillagos étterme van, a már említett Hotel Romeo tetején lévő Il Comandante, illetve must have kipróbálni a város elegáns történelmi kávéházát, a Gran Caffé Gambrinust is, ahol állítólag Sisi is megfordult egyszer, amikor látogatóba érkezett húgához, Mária Zsófiához, a Szicíliai Kettős Királyság utolsó királynéjához. Feltétlen kóstoljuk itt meg az itthon is egyre ismertebb babá al rum (rumba áztatott piskóta) és sfogliatella (ricottával töltött leveles tészta) sütemények eredeti verzióját! A téren (Piazza del Plebiscito) átellenben van az egykori királyi palota, amelynek oldalában bújik meg a híres és belülről lélegzetelállító Teatro San Carlo operaház. Ha nem épp a nyári szünetben megyünk, érdemes beugrani egy darabra vagy legalábbis egy körbevezetésre. Az első résznek itt pedig most vége lenne, de jön a folytatás itt, immár kiszakadva a nagyvárosból! 😉
Fotók: PR
2018.április 22.
A cikkben szereplő információk az idő előrehaladtával érvényüket veszthetik, a publikálás idejében garantáljuk csak a relevanciájukat.