Savudrijai pihenésünk után az alig félórás autóútra lévő Portorozban folytattuk tovább a nyaralást, immár a szlovén riviérán. Az Adria ezen tengerparti szakasza nem túl hosszú, összesen négy település osztozik rajta: Portoroz/Portorose, Piran/Pirano, Izola/Isola és Koper/Capodistria. Utóbbi a térség legnagyobb települése, viszont Portoroz a tengerpart királya, itt vannak a nagy hotelek és a jobb boltok is. Kicsit olyan, mintha az egész a 2008-ig csak Palace Hotelnek hívott történelmi épület körül alakult volna ki, amelyet a századfordulón a Monarchia legszebb grand hotelének építettek. A szálloda mindössze négy év alatt épült fel, de 1910-ben már meg is nyitott, két évvel az utolsó munkálatok befejezése előtt. A szállodát 2008 óta üzemelteti a Kempinski láncolat, a felújítására akkori értéken 70 millió eurót költöttek – korábban egyébként megszállt itt Tito vagy Mastroianni is. Na meg mi is, ugyanis két éjszakát töltöttünk el itt. Hogy milyen volt? Mindjárt kiderül.
A Kempinski Palace Portorozhoz építettek időközben egy modern részt is, a két épület találkozásánál lépünk be, itt található a lobby is. Ez a szívcsakrája a háznak, innen nyílik a Palace Bar is, ahol akár zongoraszó mellett kortyolhatjuk el az esti koktélunkat. De e nagy belmagasságú téren keresztül vezet az út a tengerparti sétányra is, illetve mindenekelőtt a szálloda kertjébe, ahol díszmedence, padok és fotelek csábítanak pihenésre. Tökéletes szpot itt elkortyolgatni a kapucsínót a Forma Viva kávézó és cukrászda teraszán. De a welcome drinkek után most már menjünk fel képzeletben a szobákba és lakosztályokba. A szálloda szobáinak nagy részéből pazar kilátás nyílik a kertre és a tengerre, háttérben Savudrijával, a horvát partokkal. A szobák kissé megragadtak a múltban, de ez az a fajta patina ami jól áll egy olyan épületnek, amely a századfordulós jellege mellett ennyire fontos tanúja volt a 60-as és 70-es évek glamúrjának is. Szinte érzi az ember, ahogy Sophia Lorennek felhozzák a Louis Vuitton bőröndjeit, aki miután a londíner távozott, lerúgja a kényelmetlen magassarkúját és végignyúlik az ágyon. De róla lesz még szó a későbbiekben, a hotel fine dining étterméről, a Restaurant Sophiáról írt anyagunkban, ennyi most így elég belőle.
A hotelnek van egy másik étterme is, a Restaurant Fleur de Sel, azaz sóvirág. A minimalista enteriőrben bisztrókonyhát visznek á la carte, tökéletes választás ebédre vagy vacsorára. A reggeli azonban teljesen más környezetben zajlik! A Crystall Hall, vagyis kristálycsarnok az egykori bálterem, a hotel legszebb része. Stukkódíszítésű falak, arany falikarok, kristálycsillárok, tükrök: itt ropta a századforduló elitje, ahol ma a hotelvendégek reggeliznek. Már ha nem a teremhez tartozó, lugassá alakított teraszon szeretnének. A hotel reggelije egyébként nagyon bőséges, figyelmet érdemel a manufakturális lekvárválaszték és a külön rendelésre készített spárgás omlett is. A hotelnek még egy vendéglátóegysége van, amelyről nem esett szó, a Pool Bar, ezzel pedig át is úszunk a wellnessrészlegre.
A szállodának összekapcsolt a kültéri és a beltéri medencéje, amelyhez egy jacuzzi is tartozik. Kint is, bent is, telis-tele nyugágyakkal, Taittinger logós napernyőkkel. Mi azonban a bambusznád sor előtti baldachinos ágyakat ajánljuk, ezeken heverészve a relaxációt abszolút kimaxoljuk. A kezelések egy emelettel feljebb vannak, a Rose Spa nagyon hangulatos, ennek a fogadószalonja volt a második kedvenc enteriőrünk a hotelben. Nagyon gazdag a menüje, mi alig tudtunk választani. A két nappal azelőtti hamam miatt nem a tengeri sós peelingre szavaztunk végül, hanem a rózsa- és olívaolajos páros masszázsra. (Ha már ugye Portoroz neve is azt jelenti, hogy rózsakikötő.) A kezelés végén a vendégek a tágas, fényes kezelőszobában még privát pezsgőfürdőzhetnek is. A spa mellett található a gym is, de amire nagyon kíváncsiak voltunk, az a strand – ami éppen a távozásunk napján nyitott meg. A főúton túl, a természetes vízben is csobbanhatunk, az öböl miatt azonban picit tójellege van itt a tengernek, érdekes felismerés volt. Portoroz egyébiránt tökéletes kiránduló kiindulópont, a fentebb említett szlovén városok mellett ugyanis Trieszt is karnyújtásnyira, egy fél órás autóútra esik tőle.
Fotók: PR