Az úriembereket megcélzó, tradícionális brit klubokról mindenki hallott már: olyan fokú misztikum lengi körbe ezeket a helyeket, ahova csak nagyon kevesen kapnak bebocsáttatást – a hölgyek előtt pedig még akkor sem nyílnak meg ezek az ajtók ugye, ha a lokális elitből származnak. Szivarfüst, jó féle skót whiskey, tűzött bőrbútorok, bizalmas információk non-stop csereberéje, kandallótűz és néhány kapitális trófea, valami ilyen kép lebeg a szemünk előtt, ha ezekre a műintézményekre gondolunk. Egyúttal egy letűnőfélben lévő kor finom porrétegét is érezni véljük az ujjbegyeink alatt – de nem ám az alábi három példánál! (Amelyet merő véletlenségből egyetlen családi vállalkozás üzemeltet, a The Birley Clubs. Bár az meg nyilván nem véletlen, hogy jól csinálják, amibe fogtak, hogy így kimagaslanak az egyébként telített piacon.) Manapság a több évszázados makulátlan pedigré már nem alapfeltétel egy tagsági igazolványhoz, ám hogy egy kissé a zsebünkbe nyúljunk, arra feltétlenül szükségünk lesz, ha ezeket a privát klubokat szeretnénk rendszeresen látogatni az überluxus Mayfairben.
1.Annabel’s
A fentebbi képen szereplő klubot 1963-ban nyitották és neve mára mint a világ legelegánsabb és exkluzívabb klubja vált ismertté a téma iránt érdeklődők körében. Hollywoodi sztárok törzshelye volt ez Elizabeth Taylortól kezdve Leonardo DiCaprióig, de még egy másik Erzsébet, maga a brit királynő is bizalmat szavazott neki, amikor életében egyszer meg kívánt tekinteni egy night clubot belülről. (De többek közt Károly herceg és Nixon elnök is tagok voltak itt.) 2016-ban egy házszámmal odébb költözött ugyan, immár a Berkeley Square 46. alatt várja a tagokat, a fényűzés azonban megmaradt: selyemtapéták a falakon és rózsaszín onix mosdókagyló a női mosdóban. A regisztrációs díj 1250 font, míg az éves tagsági 3250 font. Ez nem az a casual hely, a dresszkódban azt ajánlják, hogy az ember minél inkább adja meg a módját és csípje ki magát. Cserébe viszont nem nekünk kell sétáltatni a kutyát, ugyanis van ilyen concierge szolgáltatásuk is.
2.Mark’s Club
Jóval otthonosabb miliőt próbáltak itt kialakítani. 1973-ban nyitották, francia és brit konyhát visznek (tipp: a kaviáros, héjában sült krumplit feltétlen kóstoljuk meg), de szivarsommelier-jük is van. A tagsági díj nem publikus, de olyan neves britekkel haverkodhatunk itt, mint a jelenlegi miniszterelnök Boris Johnson vagy korábbi elődje, David Cameron (akinek tiszteletbeli örökös tagsága van), de a brit Vogue főszerkesztőjétől, Edward Enninfultól is kaphatunk itt pár divattipet egy koktél fölött a William Morris-tapétás szalonban. Mármint csakis akkor, ha nem sportcipőben érkeztünk! Na nem azért, mert a neves divatújságíró nem állna velünk szóba ez esetben, hanem mert esélyünk sem lesz ezt megkísérelni: már az ajtón sem fognak benne beengedni ugyanis.
3. 5 Hertford Street
Három bár a szusitól a tapaszokig, szivarszoba, könyvtár, műterem az alkotó kedvűeknek, alkóvok a könyvmolyoknak – mindezt kiélvezhetjük egész nap egy 1200 fontos belépési díj és az éves 1500 fontos tagsági fejében. És hogy ezért pluszban még ki lesz az új társaságunk? Könnyen lehet, hogy George vagy Amal Clooney, netán Mick Jagger. Figyelem, a dresszkódot viszont itt is szigorúan veszik, smart casual (azaz ing és zakó) az uraknak, a hölgyeknek este koktélruha. Vagy különben könnyen úgy járhatunk mint a One Direction együttes, akik nem megfelelő szettben szerettek volna egyet-kettőt inni a híres Lou Lou bárban. Aznap sajnos nem ott mulattak, ugyanis a kapun már nem jutottak túl. Állítólag még ez a mondat is elhangzott: “Csak egy irányba (=one direction) mehettek, és az elfelé innen.”
Fotók: PR
2021. június 25.