Ne hagyd ki!

Fel!
6 ápr

5 válasz a drágakövekről Rónai Gábortól

1

Interjú a Royal Diamonds tulajdonos-ügyvezetőjével

1.Azt ugyebár mindenki tudja, hogy a gyémánt roppant értékes, mégis, mi határozza meg az árát? Miért drágább az egyik kő, mint a másik?

Egy gyémánt értékét alapvetően négy tényező határozza meg: a karátszáma (azaz a mérete/súlya), a minősége, a tisztasága és a csiszolása. E jellemzők egyformán esnek latba, azaz, ha például egy nagy karátszámú gyémánt kevésbé tiszta, akkor az csökkenti az árat, ha viszont szebb a csiszolása, akkor az meg növelni fogja egy kb. ugyanennyire zárványos kőéhez képest. Természetesen fontos a kereslet-kínálat aktuális helyzete is, ezek így együtt alakítják ki a gyémánt világpiaci árát. Továbbá emellett vannak kevésbé fontos szempontok is, mint például, hogy melyik nemzetközi minősítő szervezet vizsgálta be a követ, stb. Ugye nem is olyan régen volt hír, hogy a francia LVMH-csoport nyerte a valaha kibányászott egyik legnagyobb nyersgyémántért folyó licitet, ami méretéből adódva jelenleg valóban a legértékesebb a világon. Pedig itt ugye a csiszolás még nem is játszik, mint faktor.

2.Nálatok ugye invesztíciós céllal is lehet gyémántot vásárolni, miért ajánlanád ezt a befektetési formát?

Az ékszerminősítésű gyémánt egy közép-hosszútávú befektetési konstrukció, amelynek a világpiaci ára a 2008-as válság óta folyamatosan növekszik, éves szinten 5-15%-os stabil hozamot lehet elkönyvelni, tehát egy akkoriban vásárolt kő értéke mostanra kb. megduplázódott, de ugye akár még ennél nagyobb hozamot is képes volt realizálni. Ellenben azért fontos azt is megjegyezni itt, hogy nyilvánvalóan a tovább értékesíthetősége ennek az instrumentumnak sokkal limitáltabb, mint mondjuk az aranyé: kevesebb helyen/csatornán keresztül lehet eladni. Kivált ugye mostanság, amikor nem lehetséges bármelyik nap elutazni egy ilyen ügylet megkötéséhez Antwerpenbe vagy New Yorkba.

3.Most a koronavírus, a karanténok és egy recesszió időszakában mit gondolsz, kihatással lesz mindez a drágakövek és úgy általában a luxuskategóriás ékszerek iránti keresletre is?

Én úgy gondolom, hogy mindenképpen, de éppen ellenkezőleg, mint ahogy várnád. Nemhogy devalválódnának a drágakövek, de stabilan kúszik fölfelé az áruk, egyes esetekben nem irreális 8-12%-os értéknövekedésről sem beszélni, ha csak a koronavírus első, kínai megjelenése óta eltelt időintervallumot is nézzük. Persze, ennek a hogyan továbbja sokban függ a kínai és a délkelet-ázsiai fejlett országok gazdasági helyzetétől is, hiszen a globális drágakőpiacnak immár az itteni vásárlóerő a motorja az elmúlt 10-15 évben, az európaiaknak és amerikaiaknak egyértelműen csökkent az ékkövekbe való befektetési hajlandósága, így ezek a régiók már nem kiemelt piacai az ékszergyártóknak. Ugyan az Egyesült Államokban a visszaesés nem európai mértékű, mégis számottevő mondjuk a kilencvenes évekhez képest. Ez annak is köszönhető, hogy professzionális keretrendszert alakítottak ki a luxuskategóriás ékszerek bérlését illetően, jól működik ez a szimbiózis a kereskedőházak és a biztosítók közt, természetesen ez viszont a vásárlási kedv ellen dolgozik. Európában ezzel szemben egy drágaköves ékszer bérlésére nincs igazán lehetőség, nem nagyon vannak a biztosítótársaságoknak ilyet fedező ajánlataik a kínálatukban. Így a végén a felsorolásból pedig ne felejtsük ki Indiát és Dél-Amerikát sem, ugyancsak az élmezőnybe tartoznak a gyémánt- és drágakőfelvásárlást illetően.

4.Nemcsak drágakövek kereskedelmével, illetve külföldi ékszermárkák forgalmazásával foglalkoztok, de egyedi ékszereket is kreáltok, a tervező maga a feleséged, Rónai Alexandra. Lehet bizonyos trendeket vagy drágaköveket kiemelni, amit inkább favorizálnak mostanság a vásárlók?

Mi ugye mindig azt szoktuk mondani, hogy nálunk két dolog, a képzelőerő és a pénztárca az, ami szabja a határokat, mi a luxusékszerek szabómesterei vagyunk lényegében. Mindent el tudunk készíteni a legextrább egyéni elképzelések szerint is akár, így az ékkövek széles választékát tartjuk. Még a nagyon ritka, így a gyémántnál is drágább tanzanitot is! De vannak nálunk olcsóbb drágakövek és ásványok is, amelyekből high end luxusnak kinéző darabokat is tudunk akár gyártani; azaz szakértőnek kell ahhoz lenned, hogy kiszúrd, nem sárga gyémánt, hanem citrin van a foglalatban. Bár könnyen azt gondolhatnánk, financiális értékük miatt a drága alapanyagokból előállított ékszerek nincsenek annyira kitéve a divat változásának, ezzel nagyot tévednénk. Mondok egy példát: régebben az igazgyöngyöt az érettebb korú hölgyekhez társítottuk, manapság azonban a fiatalabb generáció keresi, akár olyan árkategóriában is, amennyibe egy tahiti-, egy déltengeri-, vagy egy japán Akoya gyöngysor kerül. Ezt a trendet például a hollywoodi színésznőknek köszönhetjük, de a divatot főként a nagy ékszermárkák alakítják a kollekcióikkal. Az elmúlt néhány évben rendkívül divatosak lettek például a színes zafírok – amihez hagyományosan ugye a kék egyfajta árnyalatát társítjuk -, egy bizonyos társadalmi szint felett talán épp az az érdekes, ha az ékkő más, mint a megszokott. Ámbár gyorsan hozzátenném, természetesen többen keresik gyémántból is a fehéret, semmint a feketét. De ha smaragd, akkor a kövekhez jobban értő vásárló biztos, hogy a drágább burmait fogja előnyben részesíteni az árnyalata miatt az olcsóbb mozambikinál.

5.Mi volt az eddigi legkülönlegesebb egyedi kérés nálatok?

Az az igazság, hogy ennyi idő alatt, amióta mi a piacon vagyunk, sok ilyen volt, de hogy egy konkrét példát hozzak, egyszer igazgyönggyel és gyémánttal kellett kompletten kivarrnunk egy esküvői ruhát a menyasszony kérésére. 30 kilós lett, szinte alig lehetett benne lépni, ő is csak a templomi esketés idejére használta, volt természetesen csereruhája. És egyúttal ez egy jó példa a mi specifikumunkra is, ugyanis előszeretettel készítünk gyöngy és gyémánt házasításával ékszereket, ez egy klasszikus párosítás egyébként, amellyel már egy egész komoly financiális instrumentumot is létre tudunk hozni, ha úgy tetszik. Amellett persze, hogy nyilván ezek funkciójuk szerint roppant elegáns ékszerek lesznek. Illetve úgy általában elmondhatom, hogy a mi ügyfeleink kifejezetten szeretik, ha egy ékszeren belül többfajta drágakövet kombinálunk, sok ilyen kérés jön hozzánk – volt már igény egy komplett szettre az előbb is említett színes zafírok keverésével. Ugye ennyiben hálásabb feladat kis manufaktúrának és nem globális vállalatnak lenni, hogy nekünk nem kell egy ékszerből több ezer vagy akár tízezer darabot is legyártani, hanem haute couture módszerekkel dolgozhatunk. Minden megrendelés így más és más, amelyek különleges, egyedi darabokat eredményeznek.

Fotó: az interjúalany sajátja

 

MÉG TÖBB OLVASNIVALÓ!

Kipróbálnád milyen egy hétvége erejéig beköltözni a Kempinski Corvinus Budapest egyik lakosztályába? Kattints a képre, és már olvashatod is!

Kempinski Hotel Corvinus Budapest_luxury hotel_suite_szálloda

Pécsi Balázs