Szerintem egész egyszerűen bámulatos, amit a modern olajmonarchiák csinálnak, amelyek megértették, hogy a fosszilis energiahordozóknak egyszer csak game over lesz, így országaiknak vagy az lesz a sorsa, amit a sokat lájkolt Facebook-poszt előrevetít, vagy ki kellene találni esetleg valami B-tervet. Ezen a képmontázson (sajnos most nem lett meg, pedig kerestem) azt látjuk, hogy két oldalról ugyanaz a sivatag (egy tevével) fog közre felhőkarcolókat, a képalá pedig: “Dubaj az olaj előtt és után”. Leszögezném, korántsem értek egyet mindennel, amit az Emirátusok vagy Katar tesz (a még mindig érvényben lévő szexuális korlátozások például nevetségesek és szomorúak, ahogy a nem európai vendégmunkásokkal való bánásmód is nagyon gáz), de abban ezek az államok (és az őket szinte abszolutisztikusan irányító uralkodócsaládok) nagyon profik, hogy vonzó turistadesztinációkká fazonírozzák a fővárosaikat. Abu-Dzabi, Dubaj és Doha ma a legmenőbb helyek a térségben, köszönhetően a nyugat-európai szolgáltatási színvonalnak (fancy szállodák, éttermek, plázák tele luxusüzletekkel, stb.), a felhőkarcoló parádénak, és egyéb extráknak, mint a különböző formájú mesterséges szigetek, sípálya, már nemzetközi mércével is okés dizájnhét, a világ egyik leggiccsesebb kertje (Dubai Miracle Garden), és ott vannak ugye a nagy múzeumok, amelyek tavaly óta szinte gombamód szaporodnak. Remek ötlet szerintem, hogy miként van helyi Vogue vagy Harper’s BAZAAR, úgy a múzeumokból is egy nagy brand mutációját húzták fel, nyilván sokkal jobban vonzza a népet a jól ismert márkanév – arról már nem is beszélve, hogy természetesen a know-how-t is megveszik ilyenkor a licensszel, értsd ez alatt, hogy nem a bazárból kell előtúrni a műkincseket, hanem jobbára szépen érkeznek becsomizva Európából. No, de lássuk is, melyekről beszélek!
1.Louvre Abu Dhabi
2017. novemberében nyitott meg a híres francia sztárépítész, Jean Nouvel által tervezett, az arab óvárosok stílusa ihlette épület, amely egy év alatt több mint egymillió látogatót vonzott, amelyek 60%-a volt külföldi. A gyűjtemény közel 600 műalkotásból áll, az őskortól napjainkig mutatja be az egyetemes művészetet, s nem arra kell gondolni, hogy csak kiseperték a párizsi anyamúzeum raktárát, merthogy könnyen belefuthatunk bizony híres Mondrian, Van Gogh, Leonardo da Vinci vagy épp Manet képekbe is. A deal 1 milliárd euróról szólt, amelyből csak 400 milliót ér a 30 évre adott névhasználati jog, a többi a műtárgyak kölcsönzésének és az időszakos kiállítások rendezésének a díja.
2. The Guggenheim Abu Dhabi
Guggenheim múzeum volt már egy pár a világon, ebből mondjuk ma már csak a híres (eredeti) New York-i, a bilbaói és a velencei áll nyitva, illetve ugye megkezdték a közel-keletit is építeni. Frank Gehry jegyzi építészként ez utóbbit, ami a fentebb tárgyalt Louvre és a nyitóképen is látható, még csak tervrajzként létező Zájed Nemzeti Múzeum szomszédságában áll majd a Szádiját-szigeten, ahol a város kulturális negyede van éppen születőben. Az űrmoziért kiáltó épületet egyébként a Foster+Partners álmodta meg (a sólyomszárnyakat formázó tornyok utalások az államalapító Zájed sejk solymászatimádatára), és az UAE történelme és kultúrája lesz itt bemutatva a tárgyakon keresztül. A beruházás nagyon sokat csúszik, egyelőre még a kiállítási darabok egy részét kölcsönző British Museum sem tud időpontot arra nézve, mikorra is kellene összeállítani a pakkot. Na de vissza a Guggenheimra! Bár már 2007-ben bejelentették a tervet, egyelőre még csak most teszik meg az első kapavágásokat. Az biztos, hogy az épületben azt lehet majd szemügyre venni, hogy mi történt a nemzetközi művészeti életben az 1960-as évektől fogva – nyilván kontextusba helyezve az arab alkotókat is.
3.Katari Nemzeti Múzeum
Ez év március 28-án nyitott meg az ugyancsak Jean Nouvel által tervezett épület, amelynek alakja egy sivatagi rózsát mímel – ez utóbbi ugye nem egy virágfajta, hanem egy kristályszerkezetű ásványféle. A 40 000 nm-es múzeumkomplexum magába foglalja a katari nemzeti identitás szívének is felfogható egykori uralkodói palotát. A kiállítási anyag változatos, a Perzsa-öböl és a sivatag élővilágát, a beduin kultúra kézműves termékeit, a törzsi háborúk és a katari állam születésének történetét mutatja be kb. 8000 kiállítási tárggyal illusztrálva.
Szóval, ha legközelebb a térségben jártok, ne csak a légkondícionált plázákban mulassátok az időt, hanem irány kulturálódni. Van ugyanis miből válogatni! 😉
Fotók: PR