Ne hagyd ki!

Fel!
22 máj

Napóleon előtt tiszteleg a Montblanc

montblanc-patron-of-art-homage-to-napoléon-bonaparte-toll-pen

A híres luxusmárka 1992 óta minden évben piacra dob egy limitált tollkollekciót, amelyet egy olyan történelmi személyiség inspirált, aki sokat tett a francia művészetért. Idén a tábornokból lett császár és a XIX. századi Európa nagy részének meghódítója, Bonaparte Napóleon volt a soros a Patron of Arts sorozat következő múzsájaként. 1804-1814 közti uralma ugyanis Franciaország egyik aranykora, egyben egy új művészettörténeti stílus, a kasszicizmus egyik válfajának tekinthető empire megszületésének időszaka is. Az egyiptomi, görög és római stílusjegyeket felhasználó birodalmi irányzat a vizualitás minden szintjén sikert aratott, épületek (lásd. a párizsi diadalív), ruhák és bútorok maradtak ránk ebből a korból. Napóleon regnálása tehát egyidejűleg a francia díszítőművészet és kézművesség újjászületésének is az érája volt, ez pedig most négy tollban öltött testet, amelyek leképezik a korzikai születésű katona útját a trónig.

A képen is látható Edition 8 a legdrágább a sorozatból, Napóleon kámea portréja császári körítésben jelenik meg kézzel gravírozott akantuszlevelek közt a kupakon. A sárgaarany, valamint fehérre és vörösre lakkozott tolltestre spirál alakban gyémántok kerültek, az eredmény pedig a párizsi Vendome tér győzelmi oszlopára emlékeztethet. Mindössze 8 darab elérhető belőle, s közel 47 millió forintot kóstál egy.

A 92 darabban elérhető, a koronázást középpontba állító modell némileg olcsóbb, közel 11 millió forintért írhatunk vele. A 888 darabos példány kifejezetten baráti, 2,5 milliós áron elérhető, a tolltest arany-kék színállása a konzuli egyenruhát mímeli, a kupakon (ahogy mindegyikén) azonban már ott a császári babérkoszorú is. A kupak tetején található Montblanc embléma mindegyiken gyöngyházberakás. A 4810 darabos, legolcsóbb, közel 1 milliós darab tollteste a fontainebleau-i kastély tróntermét idézi meg, a méhminta pedig többértelmű szimbólum: egyrészt a halhatatlanság és a feltámadás jelképe, másrészt az összekötő kapocs a Bonaparte-ház és Franciaország első királyi családja, a Capet-ház közt. A csiptetőn lévő piros kő pedig Joséphine császárné eljegyzési gyűrűjére emlékeztet.

Fotó: PR
2021. május 22.

Pécsi Balázs