Ugyanis azon szerencsések közé tartoztam, akiket a szálloda külön meghívott a múlt heti, szűkkörű launch partyra, melynek keretében egy degusztációs menüsor (azaz egy több órás vacsora) által ismerkedtünk meg a Liszt Restaurant erősségeivel. A meghívót megkapva, és a címet leellenőrizve fogalmam sem volt, hol adódhatott még eshetőség arra az épületen belül, hogy egy új étteremmel gazdagodjék a repertoár, de megoldották. A földszint utcafrontján, a Varró Zoltán dizájner által emblematikusan kialakított helyiségek kaptak új feladatot, ezek ketten (némi face liftingen átesve) alkotják az étterem vendégtereit, míg az egykori, nagy alapterületű reggeliztető helyiség egy látványkonyhává alakult át, kiszolgálva a kettős értelmű névvel bíró új gasztroszentélyt.

A megnyitón megjelent az Aria Hotelt is magában foglaló Library Hotel Collection szállodalánc tulajdonosa, a felvidéki magyar származású Henry Kallan is. Itt ugye nem ő, hanem jómagam látható, amint épp a szálloda értékesítési igazgatója tart számomra privát tárlatvezetést
Bevallom, a fárasztó, lapzártákkal megtűzdelt munkahetek után, valahogy nem voltam most szemantikailag a helyzet magaslatán, a velünk egy asztalnál ülő tervező ejtette le nekem a tantuszt, hogy nemcsak a szálloda zenei koncepciója miatt lett a korszak legnagyobb magyar, nemzetközi szinten is szupersztárnak számító zongoraművésze/zeneszerzője a hely keresztapja, hanem ennél ugye van egy sokkal materiálisabb jelentése is a névnek. Mégpedig a kenyér alapja, amelyre egyébként nagyon büszkék a szállodában. Hozzáteszem, méltán!
Kövér Gergely vezető séf és csapata ugyanis szőlőmagból és szőlőhéjból alkotja meg a ház saját receptúrájával készülő kenyerének kovászát, amelyhez a pásztói Júlia Malomból választottak speciális lisztkeveréket. Így hát minden nap friss, helyben sült kenyér, sózott vaj és házon belül tisztított, szűrt víz várja a vendégeket az étkezés nyitányaként. “A kovász az élet varázslatát csempészi a tésztába, amely által a kenyér él, életet ad, közösséget teremt” – olvasható a szezonálisan változó á la carte menü bevezetőjében is.

Kacsamájkrém gránátalmás rebarbarapürével, házi kacsamellsonkával és kaláccsal – szinte fájt a szívünk érte, hogy megesszük, olyan gyönyörűen mutatott a tányéron
Az ételsort nagyon viccesen zenei kifejezésekkel kategorizálták, a kenyér és víz nyitánya után (Overture és Paraphrase) jönnek ugye az előételek (Prelude), a levesek (Symphony) és a főételek (Concerto), amelyek meghatározó alapanyagait főleg az egykori Monarchia területéről – Magyarország mellett Erdélyből, a Felvidékről, Kárpátaljáról, Dalmáciából – szerzik be. Így például az egykor a Dunában is halászott heringet megidéző fogás is szerepel az előételek kínálatában, de felkerült az étlapra a héjában posírozva főtt tanyasi tojás, a kecsketejkrémmel és vegyes gabonakörettel érkező báránysült és a levesek erőt adó esszenciája, a négyféle húsból készített táplaleves is, amelyhez kenyércsipszbe töltve érkezik a velő.

Táplaleves tojással és velős pirítóssal és ropogós heringfilé lilaburgonya-salátával, marinált lilahagymával és mustármaggal. A régi idők szakácskönyvei és egy Monarchia-szakértő történész is segédkezett az ételek kreálásakor, így kerülhetett az étlapra ez a fogás, ugyanis a vízszabályozás előtt lehetett még ezzel a halfajjal találkozni a Dunán.
A főételek szezonális királya a sonkával, karamellizált hagymakrémmel, puliszkával, vörösboros szafttal és házi kukoricakenyérrel tálalt marhapecsenye, azonban vegán fogásként akár egy szintén magyar specialitásnak számító vajtökfőzeléket is választhat a vendég. Az egyik legizgalmasabb desszert (Encore) a Karádi Zsuzsanna cukrászséf által megálmodott, akácvirággal és a Liszt saját veknijéből készült kenyérhéjfagylalttal kísért lekváros kenyér, vagy annak házi baracklekvárral, barackgéllel tálalt tányérdesszert verziója is méltó zárás lehet egy modern magyar menüsor végén.

Marhapecsenye bélszínsonkával, karamellizált hagymakrémmel, kukoricapürével, vörösboros szafttal és házi kukoricakenyérrel
Akárcsak a digestive koktélok kínálatában szereplő desszertital-specialitások, a 150 éves hordóban készült Unicum amarettóval és fahéjjal bolondított aszús változat, vagy a szőlőpárlattal és tonkababbal krémessé varázsolt, tokaji bor alapú Opus. Déltől este hatig ebédre (Sonata) is betérhetnek a vendégek – az ebéd betétlapról ebben az idősávban a koncepcióba illeszkedő, könnyebb fogások mellett olyan populáris ételek is rendelhetők, mint a kézműves burger vagy a cézár saláta.

Baracklekváros kenyér akácvirággal és kenyérhéjfagylalttal – aminek tényleg kenyéríze van, nem vicc!
Fotók: PR