Idén 280 éves a neves svájci óramanufaktúra, a Jaquet Droz, ennek örömére pedig két limitált modellel is készültek a számunkra. Illetve ez egy fogós kérdés, hogy kit is tisztelnének meg az alábbi darabokkal, mert hát valljuk be, egyik sem épp a legmaszkulinabb darab, amelynek viselésével egy tárgyaláson minden kétséget kizáróan prezentálhatnánk, hogy bizony mi vagyunk a legények a gáton. Igen ám, de hölgyek ugye nem szoktak zsebórát hordani, és a karóra is túl férfias bizonyos elemeiben, tehát felmerül a kérdés, hogy ezt mégis inkább nekünk kellene-e megvennünk, ha más nem, akkor befektetésnek – bár szerintem a karóra valami egzotikus nyaraláson tökre megállja a helyét. No, de lássunk is hozzá, hogy mit tudnak!
A “mindössze” 661. 500 dolláros, 18 karátos fehér- és rózsaarany tokkal is elérhető (8 darabot gyártottak csupán) Tropical Bird Repeater igazgyöngy számlapja 3 év fejlesztésének eredményeképpen olykor megelevenedik 12 másodpercre 7 féle módon: többek közt beindul a vízesés, repked a kolibri (egy másodperc alatt 40-et csapkod a szárnyaival!!!), három órakor egy tukán teszi tiszteletét, ötkor a páva bontogatja a farktollait, míg kilenckor szitakötők akcióznak, íme!
A Parrott Repeater zsebóra egy kicsit még a fentebbi modellnél is drágább lett, de hát mit csináljon egy cég, ha a világon egyedülálló műalkotást hozott létre ugyebár. 1.050.000 dolláros árával ez a ketyegő méltó örököse XVIII-XIX. századi elődeinek, amikor is digitális technológia híján még az ilyen automatonoknak nevezett játékszerek voltak a legnagyobb menőségek, amelyeket csak a legkiváltságosabbak (uralkodók, főpapok és a legvagyonosabb főnemesek) engedhettek meg maguknak. A cselekménye az órának ugyanaz, mint a 2012-es Bird Repeaternek, amelynek számlapján egy, a márka szülőföldjének tekinthető Jura-völgyben őshonos madárfaj (kékcinege talán?) szülőpárja fog közre két fiókát és egy tojást a fészekben (volt egyébként ennek egy későbbi variánsa, a Bird Repeater Geneva is, amin szerintem harkályok vannak). Itt mindez arapapagájokkal játszódik le, s a fentebbi karórához hasonlóan a kézzel gravírozott, aranyozott, bizonyos időpontokban meg-megmozduló figurák külön vannak ráapplikálva a festett miniatűrnek is tekinthető számlapra. Az óratok a skeleton-számlapokat idézi meg, 216 db sárga gyémánt, 25 db rubin, 113 rózsaszín-, 85 sárga- és 11 kék zafír és 621 db smaragd ékesíti. A hátoldalra egy kézzel festett papagájportré került.
Szorosan ugyan nem tartozik ide, de ha már a márka 280. jubileuma és az automatonok reneszánsza szóba került, fontos megemlíteni az év elején piacra dobott automata “aláírógépet” is, amely potom 367.500 dollártól indul, többéves fejlesztés eredménye (plusz még 3 hónap, amíg a vásárlás után beprogramozzák az aláírásunkat), és remekül példázza a XVIII. században élt alapító, Pierre Jaquet Droz legkedvesebb szenvedélyét: az automatonok feltalálását. Bár ez a masina éppenséggel nem énekel, de ha nagyon sok papírt kell aláírnunk nap mint nap, és félünk az ínhüvelygyulladástól, akkor jól jöhet – én mondjuk nagyon hálás lettem volna egy ilyenért, amikor a lakásomat vettem, és csilliószor kellett szignálnom.
Fotó: PR